Timetable | Monday, September 09 |
Time | Room LG 1, HS 1 | Room LG 1, HS 2 | Room LG 1, HS 304 | |||||||
08.00 - 09.00 |
Registration in
Room LG 1, 110a | |||||||||
09.00 - 09.30 |
Opening Session in
Room LG 1, HS 1 | |||||||||
09.30 - 10.15
| Plenary Talk
| (Chair: Diethard Pallaschke)
Stefan Rolewicz: Abstract convex analysis in metric spaces | ||||||||
10.15 - 10.45 | Coffee break | |||||||||
10.45 - 11.30
| Plenary talk
| (Chair: Helmut Maurer)
Richard Epenoy: Decomposition- coordination techniques in optimal control for computing multi-phases interplanetary trajectories of low-thrust probes | ||||||||
11.35 - 12.05
| (Chair: Andreas Fischer)
Jacek Gondzio: Preconditioning indefinite systems in interior point methods for optimization | (Chair: Olga Kostyukova)
Holger Irrgang: About gaps between optimal control problems and their Rubio generalizations | (Chair: Arnd Rösch)
Tim Voetmann: Weak regularization for contact problems (with friction)
| |||||||
12.05 - 12.35
| Petra Huhn: Probabilistic analysis of interior-point
methods
| Werner H. Schmidt: Existence of classical solutions or chattering controls for an optimal aeroassisted orbital transfer | Alexander Kolpakov: On the discrete convex
combinations problem
| |||||||
12.35 - 14.00 | Lunch | |||||||||
14.00 - 14.45
| Plenary talk
|
(Chair: Rainer Tichatschke)
Hubertus Th. Jongen: On min- max digraphs in global optimization | ||||||||
Time | Room LG 1, HS 1 | Room LG 1, HS 2 | Room LG 1, HS 304 | |||||||
14.50 - 15.20
| (Chair: Alexander Ioffe)
Rolf Klötzler: On the geological structure of a riverbed
|
(Chair: Marco Antonio López)
Kristin Winkler: On multicriterial optimization with C(T)-valued func- tions |
(Chair: René Henrion)
Andrzej Fryszkowski: On the solution set of the differential inclusions - D u Î F (t,u) in H01(W) | |||||||
15.20 - 15.50
| Marcus Wagner: e-optimality conditions for nonconvex multidimensional control problems | Andreas Löhne: Scalarization functionals on set
spaces
| Zdzislaw Naniewicz: Semicoercive variational-hemivariational inequalities with unilateral growth condition | |||||||
15.50 - 16.15 | Coffee break | |||||||||
16.15 - 16.45
| (Chair: Vladimir F. Demyanov)
Christian Grossmann: Path-following Newton methods and penalty-barrier results | (Chair: Darinka Dentcheva)
Elza Farkhi: Set-valued stability in differential inclusions with relaxed Lipschitz right-hand sides | (Chair: Anatolij S. Antipin)
Marc Steinbach: Custom sparse solvers for multistage stochastic pro- grams | |||||||
16.45 - 17.15
| Moritz Diehl: A Newton-type method for real-time
optimization in nonlinear model predictive control
| Ewa M. Bednarczuk: Order-Lipschitzian properties
of multifunctions with applications to stability of minimal
points | Mirjam Dür: Probabilistic subset selection in
branch-and-bound algorithms
| |||||||
17.15 - 17.45
| Marek Smietanski: New versions of approximate Newton methods for nonsmooth equations | Jiri Outrata: On calmness of a class of
multifunctions
| Housnaa Zidani: Numerical schemes for the stochastic
HJB equation
| |||||||
19.30 | Reception | |||||||||